top of page

בכמה מוצרים קוסמטיים אתם משתמשים ביום? בסקר על 2300 אנשים נמצא שבממוצע הנבדקים השתמשו ב-9 מוצרים בכל יום ורבע מהנשים שנבדקו השתמשו ב-15 או יותר מוצרי קוסמטיקה והגיינה ביום. בין המוצרים שבהם אנו משתמשים בשגרה נמנים: קרמים, סבון, משחת שיניים, דאודוראנט, שפתון, איפור, שמפו ומרכך, תכשירי גילוח, תכשירי הגנה מהשמש, קרם גוף ונוספים. מוצרי קוסמטיקה והגיינה תעשייתיים מכילים כ-10500 רכיבים כימיים שונים אשר רובם חודרים לזרם הדם (מדענים מצאו פטאלטים בשתן, פרהבנים ברקמת שד סרטנית ורכיבי בישום ברקמת שומן) וחלקם חשודים כמסרטנים, רעילים למערכת רביה או משבשים תפקוד הורמונלי ועוד.

מקור

Mineral oil / Paraffinum liquidum / Parafin oil / Petrolatum

שמן מינרלי/פרהפין נוזלי/ואזלין תוצר נפט שאוטם את העור כמו פלסטיק ומונע מהעור הפרשת רעלים החוצה (אחד התפקידים החשובים של העור הינו הפרשת רעלים דרך נקבוביות העור). הדבר פוגע בתפקוד העור וגורם להזדקנות בטרם עת, אקנה ובעיות נוספות. שמן מינרלי הוא הרכיב העיקרי בשמן תינוקות, קרמים ושפתונים סינטיים. שמן מינרלי הינו רכיב נפוץ ביותר בקוסמטיקה תעשייתית עקב מחירו הזול להפליא. (עד כאן תרגום) השמן המינרלי אוטם את העור ומונע אובדן לחות דרכו מה שיוצר בהתחלה אשליה של תוספת לחות, אך למעשה כולא רעלים בתוך הגוף ומושך לחות מהשכבות התחתונות של העור אל פני העור מה שמייבש את העור וגורם להתמכרות לקרם.

Parfume / Fragrance

על תווית המוצר מצביע על קיום של עד 4000 רכיבים שרבים מהם רעילים, מסרטנים ועלולים לגרום לסימפטומים הבאים: כאבי ראש, סחרחורות, פריחה אלרגית, שינויי צבע בעור, שיעול והקאות, גירוי עורי. בנוסף, פרפיום סינטטי משפיע לרעה על מערכת עצבים מרכזית וגורם לדכאון, היפראקטיביות ואיריטביליות.

Paraben

אלו חומרים משמרים נפוצים ביותר בקוסמטיקה תעשייתית על אף שהוכחה רעילותם הגבוה. הם מגרים עיניים ודרכי נשימה, גורמים לאלרגיות עוריות המתבטאות באודם, גרד וכאב.( זה תרגום הפיסקה שלעיל). בנוסף פרהבנים נמצאו ברקמות שד סרטנית ולכן עלולים להוות גורם סיכון לסרטן שד, עלולים לעלות סיכון לעקרות גברית ופגיעה באיזון הורמונלי בנשים והתבגרות מוקדמת.

Sodium/Amonium Lauryl Sulfate

נמצא ב-90% ממוצרי קסמטיקה שיוצרים קצף (סבונים, שמפו, קצף אמבט) ומשמש גם לשטיפת מכוניות ורצפות מוסכים. חיות שנחשפו לחומרים אלו פיתחו נזקים בעיניים, קשיי נשימה, שלשולים, גירויים חמורים בעור ואפילו מתו. החומרים פוגעים בהתפתחות עיניים ובמערכת חיסון של העור.

Propylene glycol (PG) / Butylene glycol

פרופילן גליקול הינו תוצר תעשיית נפט. משמש בקוסמטיקה תעשייתית לדיאודוראנט סטיק ולמיצוי צמחים (לעומת זאת בקוסמטיקה טבעית אני מכינה מיצויי צמחים בעזרת מים ולחותן טבעי גליצרין או לפעמים מים ואלכוהול ומנדפת את האלכוהול). פרופילן נחשב לחומר רעיל ביותר שדורש שימוש בכפפות ומשקפי מגן! הוא חודר לעור מהר ומחליש את מבנה תאי העור, עלול לגרום לדרמטיטיס וגירוי בעור ועיניים. המשרד להגנת הסביבה בארה״ב מזהיר בפני מגע החומר עם העור כדי למנוע נזקים למח, כבד וכליות.

Alcohol, Isopropyl

אלכוהול/איזופרופיל ממס ע״ב נפט שמאוד מייבש ומגרה את העור, פוגע ברמת החומציות הטבעית של העור ומותיר אותו פגיע יותר לזיהומים, מאיץ הופעת כתמי גיל והזדקנות מוקדמת של העור.

Please reload

bottom of page